20 rokov služby núdznym

 

Zdá sa to neuveriteľné, no 5. 9. sme si pripomenuli 20 rokov od vydania prvej polievky, a tam siahajú aj počiatky našej práce. Bol začiatok septembra 2004, prichádzala jeseň a ľudia, ktorí k nám denne prichádzali, mali premočené topánky, chýbalo im teplé oblečenie. Preto sme k teplému jedlu pridali aj šatstvo. Podobne to robíme až dodnes – snažíme sa reagovať na potreby, ktoré u našich klientov vnímame.

Na jar v roku 2005 sme sa rozhodli nadviazať spoluprácu s občianskym združením Proti prúdu, ktoré vydáva pouličný časopis Nota Bene. Touto spoluprácou sme sledovali zlepšenie finančnej situácie klientov, ich socializáciu a prinavrátenie stratených pracovných návykov.

Našou prioritnou cieľovou skupinou boli ľudia bez domova, no neskôr sa k tejto skupine pridali aj ľudia z lokality Ladislavov dvor. Naše služby sme poskytovali v centre mesta v prenajatých priestoroch, kde sme boli iba hodinu denne počas obeda. Významným bol pre nás rok 2009, keď práca prešla pod občianske združenie Miesto v dome a presťahovali sme sa do vlastných priestorov, v ktorých pôsobíme aj v súčasnosti.

Začiatok v nových priestoroch nám dával príležitosť rozširovať a zároveň skvalitňovať poskytovanie sociálnych služieb. Vytvorili sme napríklad podmienky pre vykonávanie osobnej hygieny. Nové priestory nám umožňovali okrem iného tráviť viac času s ľuďmi, ktorí za nami prichádzali.

Každé rozširovanie našej činnosti si vyžadovalo viac finančných zdrojov. Presvedčiť sponzorov a inštitúcie, aby podporili takúto činnosť, nie je jednoduché.  Ale prišiel čas, keď sme sa dostali do povedomia ľudí v meste a stali sa partnerskou organizáciou Mesta Levice.

Naša služba spočívala do veľkej miery v rozdávaní polievky, šiat, potravín a iných vecí, ktoré sme sponzorsky dostali, no vnímali sme, že takáto pomoc nie je dostatočná a chýba možnosť pomáhať klientom osobnostne sa rozvíjať a niekam sa posúvať. Hľadali sme možnosti, ktoré by priniesli zmenu do ich životov. Ako príležitosť sme vnímali začať pracovať s rómskymi deťmi z lokality Ladislavov dvor.

Rozhodli sme sa, že to budeme robiť formou pravidelného doučovania a prostredníctvom voľnočasových aktivít. Cieľom aktivít nebolo len vytrhnutie detí na krátky čas z málo podnetného prostredia, v ktorom žijú, ale aj rozvoj kognitívnych a manuálnych zručností, ktoré môžu prispieť k zmene v ich živote.

Najprv sme doučovali deti v jednej z rodín na Ladislavovom dvore, neskôr z dôvodu veľkého záujmu zo strany detí o doučovanie sme pokračovali v priestoroch Spojenej špeciálnej školy v Leviciach.  

Pri práci s deťmi boli pre nás veľkou pomocou naši dobrovoľníci. Aj vďaka tomu sme my aj deti na aktivitách smeli spoznať mladých ľudí, ktorí vo svojom voľnom čase pravidelne prichádzali na aktivity a budovali si s deťmi vzťahy.

Neustále sme hľadali zdroje, aby sme mohli pokračovať v našich aktivitách. Písali sme projekty na výzvy rôznych nadácií.  Vďaka získaným financiám sme s deťmi mohli všeličo podniknúť a verím, že sme zanechali stopu v ich živote.

Život organizácie nie sú len aktivity, ale aj platenie energií či skvalitňovanie prostredia, v ktorom poskytujeme služby. Ďalším významným zdrojom, ktorý nám to umožňuje, sú 2 % zo zaplatenej dane a dary jednotlivcov. Tak sa nám podarilo napríklad zatepliť jedáleň, postaviť sklad šatstva alebo vybudovať detské ihrisko.

A kde sme teda dnes? Sme registrovaný na VÚC ako poskytovatelia sociálnych služieb, sme partnermi mesta, a už šesť rokov sme zapojení do Národných projektov financovaných z európskych fondov. Sme vďační, že nám to pomáha finančne pokrývať mzdy zamestnancov. No zároveň to vyžaduje zamestnávať odborníkov čo nám otvára možnosť pomáhať ľuďom aj prostredníctvom sociálneho poradenstva. Snažíme sa pomáhať ľuďom v oblasti bývania, zamestnanosti, zdravotnej starostlivosti, riešenia závislostí, pri riešení finančných problémov ako je neplatičstvo, osobný bankrot, prevencia pred zadlžovaním sa. Pracujeme aj s matkami ohrozenými chudobou.

Spolupracujeme s Potravinovou bankou Slovenska, prostredníctvom ktorej môžeme každý týždeň rozdávať potraviny. Zastavujú sa u nás ľudia, ktorí nám darujú šatstvo, a my ho následne rozdávame našim klientom. Venujeme sa deťom v predškolskom veku, ktoré k nám prichádzajú so svojimi matkami. V rámci sociálnej rehabilitácie s našimi klientami udržujeme a vylepšujeme náš areál.

Myslím si, že sa rokmi posúvame a v niektorých veciach je nám ľahšie a fungujeme stabilnejšie, ako v minulosti, no mojím zápasom je, aby nás povinnosti, ktoré máme, nezamestnali natoľko, aby sa vytratilo z nás to podstatné: aby človek, ktorý sem prichádza, dostal pomocnú ruku.