Predaj kníh

Naši predajcovia Nota Bene počas zimného obdobia ponúkajú okrem časopisu i nasledovné knihy:

Zuzana Csontová: Zatúlaný Gombík
rok vydania: 2014
cena: 7,- € (polovica pre predajcu)
 
Jela Matuškovičová: O zvieracej dušičke
rok vydania: 2013
cena: 5,- € (polovica pre predajcu)

Jela Matuškovičová-Medvecká: Zázračné dieťa
rok vydania: 2012
cena: 6,- € (polovica pre predajcu)

Ich kúpou potešíte najbližších a máte možnosť podporíť predajcov.

Čo ma naučil bezdomovec

Varil som si kávu. V peknej budove, v centre mesta, na druhom poschodí. Z okna som videl bezdomovca ako predáva Notabene. Oslovoval ľudí, ktorí prechádzali okolo a ponúkal časopis. Ľudia si ho nevšímali. Obišla ho aj mladá žena, ktorá sa veľmi ponáhľala a mne ho prišlo ľúto. Ale po 50 metroch mladá žena zmenila svoj smer. Rozbehla sa za ním a zastavila ho. Kúpila si časopis. Aj na diaľku som videl, ako sa tvár bezdomovca rozžiarila a ako sa zmenili jeho kroky.

Aj mne sa to už veľakrát stalo, že som obišiel bezdomovca. A tiež sa mi stalo aj to, že som sa vrátil a kúpil som časopis.  Zväčša to bolo vtedy, keď aj napriek môjmu odmietnutiu, mi predajca nevenoval škaredý pohľad, alebo škaredé slovo, ale zostal pokojný a zdvorilý. Vtedy si ma získal a vrátil som sa. Taký predajca mi vždy dal dobrú lekciu do života. Ide totiž o to, že v živote stretneme veľa ľudí, ktorí nás obídu. Stretneme dokonca aj takých, ktorí sa s nami budú hádať, budú k nám nepriateľskí, alebo nám nebudú priať. Zvyčajne reagujeme tak, že keď sú k nám zlí, tak sme zlí aj my. Keď sú vulgárni, sme vulgárni aj my, keď o nás klamú, klameme aj my, keď nás ohovoria, ohovoríme aj my, keď nás udrú, udrieme aj my. Ale keď nevrátime to, že nás obídu, keď nevrátime škaredé slová, alebo úder, keď odpovieme pokojne na urážky a výčitky, vtedy možno získame človeka.
Možno na chvíľu zmeníme jeho smer.
Kniha Prísloví hovorí: Vľúdna odpoveď odvracia prchkosť, ale urážlivé slovo vzbudzuje hnev. (Príslovia 15, 1)
Ježiš hovorí: Ako chcete, aby ľudia činili vám, tak aj vy čiňte im. (Lukáš 6, 31)

autor: Slavo Slávik, prevzaté z www.chcemviac.com

S batohom na chrbte...

Idem do práce ako každé ráno. Cestujem autom, pomaly míňam budovy ubytovne a nocľahárne nachádzajúce sa na začiatku Levíc. Je takmer 8 hodín, na pravej strane cesty vidím putovať už známe postavy a tváre ľudí smerujúcich po nadjazde do mesta. Vykračujú svorne, v skupinkách, svojsky. Sú to obyvatelia Levickej nocľahárne, miestny bezdomovci, klienti nášho centra.

Pred bránou nášho denného centra už zvyčajne postáva niektorý z dvoch našich pravidelných ranných hostí. Pani Agáta je žena v rokoch, tmavšej pleti, slabo počuje, správa sa voči nám veľmi úctivo a slušne. Poprosí nás o kávu, čaj, usadí sa v našom prístrešku aj so svojou batožinou. Spoločnosť jej často robí náš ďalší klient, ktorý u nás zvyčajne trávi čas už od skorých ranných hodín. Je to mladý Róm, ktorý má problém závislosti inhalovania prchavých látok - fetovania. Sú to ľudia bez domova, spadajúci do skupiny tých, ktorí využívajú služby nocľahárne len výnimočne. Prespávajú vonku, ich dôvody sú rôzne.

Postupne prichádzajú ostatní klienti a v priebehu dňa naše denné centrum ožije vravou a hemžením sa ľudí rôznorodého zloženia, v čase obeda približne tridsiatich klientov. Prichádzajú sem ľudia bez domova, odkázaní vo svojej životnej situácií na služby miestnej nocľahárne a nášho denného nízkoprahového centra.

Čítať ďalej: S batohom na chrbte...